گروه انتشاراتی ققنوس | کتاب «شاهنشاهی پارتیان و ساسانیان متقدم» منتشر شد
 

کتاب «شاهنشاهی پارتیان و ساسانیان متقدم» منتشر شد

نمایش خبر

........................

خبرگزاری ایلنا

چهارشنبه 24 بهمن 1400

........................

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرآغاز سلسله اشکانیان از بسیاری از جهات مبهم باقی مانده است. تعیین دقیق روند ایجاد این پادشاهی مشکل است. حتا هنوز درک پیچیدگی‌های سیاست داخلی آن‌ها و مشخض کردن سرزمین‌های تحت کنترل آن‌ها دشوار است.

کتاب «شاهنشاهی پارتیان و ساسانیان متقدم» شامل چهارده مقاله است که تاریخ دورۀ اشکانی و اوایل دورۀ ساسانی را از جنبه‌های گوناگون بررسی می‌کند. محتوای این مقالات مسائل مربوط به تاریخ سیاسی، موضوعات زبان‌شناختی، باستان‌شناختی و سکه‌شناسی است که نشان از فرهنگ غنی آن دوره دارند. این مقالات همچنین دیدگاه‌هایی نو در خصوص ایدئولوژی، تبارشناسی سلطنتی، نهادهای اجتماعی، تاکتیک‌های نظامی، تحولات زبانی و ارتباطات تجاری عرضه می‌کنند. این کتاب به بررسی فرهنگ مادی، زبان‌شناسی و دین در دوران شاهنشاهی اشکانی و اوایل دورۀ ساسانی می‌پردازد.

وستا سرخوش، الیزابت پندلتون، میشاییل آلرام و تورج دریایی گردآورندگان کتاب «شاهنشاهی پارتیان و ساسانیان متقدم» هستند که توسط مهناز بابایی ترجمه و به همت نشر ققنوس با قیمت ۶۵ هزار تومان روانه بازار شده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: اگرچه بخش زیادی از اطلاعات اولیه در خصوص دوره اشکانیان از مدارک سکه شناختی حاصل می‌شود، طی چند دهه گذشته پژوهش‌هایی تازه در باب جنبه‌های وسیع‌تری از شاهنشاهی اشکانی و ساسانی انجام شده است. علی‌رغم تغییر سلسیه حاکم، این دو شاهنشاهی ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر داشتند و نمی‌توان آن‌ها را نهادهایی جدا از هم در نظر گرفت…

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه