گروه انتشاراتی ققنوس | فکر کردن بی درنگ و با درنگ
 
550,000 تومان
دانلود خلاصه کتاب

فکر کردن بی درنگ و با درنگ

مشخصات کتاب
نویسنده دانیل کاهنمن
مترجم حسین علیجانی رنانی - جمشید پرویزیان
نوبت چاپ 7
تعداد صفحات 648
قطع رقعی
نوع جلد سلفون
سال نشر 1402
سال چاپ اول 1397
جایزه برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد
موضوع استدلال
نوع کاغذ تحریر
وزن 928
شابک 978-600-278-413-1
دانلود خلاصه کتاب /Content/Images/uploaded/فکر کردن بی درنگ و با درنگ.PDF
تولید کننده ققنوس
مقدمه و اطلاعات کتاب

در نگاه رایج، انسان موجودی عقلانی است که اغلب بر مبنای منطق تصمیم می‌گیرد؛ اگر هم گاهی از مسیر عقل منحرف می‌شود، ریشۀ آن را معمولاً باید در احساسات و هیجاناتی چون خشم، ترس، یا نفرت جُست.

 

از دهۀ هفتاد میلادی، دانیل کاهنمن و آموس تورسکی این نگاه را به چالش کشیده‌اند. آنان با طراحی آزمایش‌هایی ساده، اما هوشمندانه، نشان داده‌اند که ریشۀ بسیاری از خطاهای فکری ما نه‌فقط در هیجانات بلکه در دستگاه شناخت ماست. پژوهش این دو دانشمندِ روان‌شناس تأثیری ژرف بر علوم اجتماعی گذاشت و توجه رشته‌های گوناگون، از فلسفه و حقوق گرفته تا سیاست و پزشکی، را جلب کرد؛ در این میان شاید بیشترین بهره را علم اقتصاد برد، چنان که شاخه‌ای جدید به نام «اقتصاد رفتاری» شکل گرفت و در سال ۲۰۰۲ جایزۀ نوبل را در اقتصاد به کاهنمن اهدا کردند.

 

کتاب حاضر چکیدۀ سال‌ها پژوهش نویسندۀ آن دربارۀ شگفتی‌ها و کاستی‌های ذهن انسان است، موجودی که می‌پندارد پادشاه افکار خویش است و فقط به ارادۀ خود تصمیم می‌گیرد. به گواه این کتاب اما، عوامل دیگری هم هستند که در شکل‌گیری باورها، تصمیم‌ها و سلیقه‌های ما سهم دارند؛ شاید گریزی از آن‌ها نباشد، اما می‌توان با شناختشان منطقی‌تر فکر کرد وعاقلانه‌تر تصمیم گرفت.

 

«این کتاب شاهکاری به قلم اندیشمندی بزرگ است، کتابی خواندنی، حکیمانه و عمیق. بی‌درنگ آن را بخرید، اما با‌درنگ بخوانیدش. شیوۀ تفکر شما به جهان و به زندگی شخصی‌تان را دگرگون خواهدکرد.»

ریچارد تالر، برندۀ نوبل اقتصاد در سال 2017، استاد اقتصاد دانشگاه شیکاگو

 

نظر شما چیست؟
  • تنها کاربران عضو می توانند نظر خود را بنویسند
عضویت در خبرنامه