گروه انتشاراتی ققنوس | توسط نشر ققنوس؛ هفتادوپنجمین کتاب «تاریخ جهان» درباره کره شمالی چاپ شد
 

توسط نشر ققنوس؛ هفتادوپنجمین کتاب «تاریخ جهان» درباره کره شمالی چاپ شد

نمایش خبر

...........................

خبرگزاری مهر

یکشنبه 26 مرداد 1399

...........................

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «کره شمالی: نگاهی نزدیک به کشوری اسرارآمیز» نوشته الینور برَدشو به‌تازگی با ترجمه شهربانو صارمی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب هفتادوپنجمین عنوان از مجموعه «تاریخ جهان» است که این‌ناشر چاپ می‌کند.

این‌ناشر سال ۱۳۹۴، کتاب «کره شمالی» دیگری را به قلم دِبرا ای. میلر با ترجمه مهدی حقیقت خواه چاپ کرده است. نسخه اصلی «کره شمالی: نگاهی نزدیک به کشوری اسرارآمیز» سال ۲۰۲۰ توسط انتشارات لوسنت منتشر شده و همان‌طور که اشاره شد، یکی از عناوین مجموعه «تاریخ جهان» است. پیش از این‌کتاب، «پناهجویان در گذر تاریخ» در قالب این‌مجموعه منتشر شد.

کتاب‌های «مجموعه تاریخ جهان» برای عرضه چشم اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ منتشر می‌شوند. این‌مجموعه زمینه‌های فرهنگی رخدادهای تاریخی، اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و فلسفه‌های تاثیرگذار را در گذر تمدن بین‌النهرین، مصر باستان، یونان، روم، اروپای قرون وسطی و ... معرفی می‌کند.

شبه جزیره کره طی تاریخ دور و دراز خود خاستگاه طوایف، پادشاهی‌ها و خاندان‌های مختلفی بوده و فرهنگ و تاریخ‌اش در تعامل با اقوام و کشورهای همجوار شکل گرفته است. شبه‌جزیره کره به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که بخش جنوبی تحت حمایت آمریکا و بخش شمالی با حاکمیتی کمونیستی اداره و دشمن آمریکا محسوب می‌شود. کره شمالی امروزی، کشوری مرموز و اسرارآمیز است که کمتر پیش آمده اخباری از درونش به بیرون درز کند.

شناخت کره شمالی، بدون آشنایی با تاریخ و گذشته آن امکان‌پذیر نیست. تاریخ کره از میان افسانه‌ها سر بر آورده و با گذر از دوران تاریخی پادشاهی‌ها وسلسله‌های مختلف، به دوران معاصر رسیده که با خاندان کیم پیوند خورده است؛ خاندان رهبران که با قدرت و سلطه تمام بیش از نیم قرن است بر کره شمالی فرمان می‌رانند.

کتاب پیش‌رو با «رویدادهای مهم در تاریخ کره شمالی» و «پیشگفتار: کشور اسرارآمیز» شروع می‌شود. سپس ۵ فصل اصلی آن با این‌عناوین آمده‌اند: «پادشاهی‌ها و سلسله‌ها»، «دنیا غرق در جنگ»، «جنگ در کره»، «خاندان رهبران» و «در صدر اخبار». پس از این‌فصول هم «سخن پایانی: شهروندان کره شمالی چه کسانی هستند؟» و ۳ بخش «یادداشت‌ها»، «برای مطالعه بیشتر» و «نمایه» درج شده‌اند.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

دو سال بن‌بستی که به آتش‌بس موقت منتهی شد نشان‌دهنده سازش‌ناپذیری هر دو طرف بود. در اکتبر ۱۹۵۱، گفتگوها درباره آتش‌بس موقت به روستای پانمونجوم درست در شمال مدار ۳۸ درجه منتقل شد. این شهر کوچک محل مذاکرات شد و این در حالی بود که جنگ در دو سوی مرز ادامه داشت.

کره شمالی و جنوبی سرسختانه درباره شرایط صلح بحث کردند، از جمله آزادی اسرای جنگ. مطابق معاهده ۱۹۴۹ ژنو، اسرای جنگ باید با پایان یافتن جنگ بلافاصله آزاد و به کشور زادگاه خود بازگردانده می‌شدند. کره جنوبی مخالف این کار بود، به استدلال آن‌ها بسیاری از اسرای جنگ که در اختیار آن‌ها بود در واقع اهل کره جنوبی بودند و علی‌رغم میل باطنی‌شان با کره شمالی همکاری کرده بودند. الزام به بازگرداندن این سربازان نفی آزادی واقعی آن‌ها بود. از سوی دیگر، چین و کره شمالی به بازگرداندن تمامی اسرای جنگ اصرار داشتند، می‌دانستند که اگر این کار انجام نشود بسیاری از زندانیان ماندن در کره جنوبی را ترجیح خواهند داد.

در مذاکره طرفین قبول کردند تعداد اسرای تحت نظرشان را اعلام کنند. به گزارش نیروهای سازمان ملل، آن‌ها ۲۰۷۰۰ سرباز چینی و ۹۵۵۳۱ سرباز کره شمالی را در اختیار داشتند. ۱۱۵۰۰ سرباز ایالات متحده در حین عملیات ناپدید شده بودند. به استثنای این‌تعداد که در شمار اسرای جنگ آمده بود، وقتی کره شمالی اعلام کرد فقط ۳۱۹۰ آمریکایی در زندان دارد مقامات ایالات متحده شوکه شدند. اختلاف تعداد سربازان کره جنوبی حتی تکان‌دهنده‌تر هم بود.

این‌کتاب با ۱۰۴ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه