گروه انتشاراتی ققنوس | توسط انتشارات ققنوس انجام شد؛ افشای «راز و رمز آماده‌سازی ذهنی» در کتابفروشی‌ها
 

توسط انتشارات ققنوس انجام شد؛ افشای «راز و رمز آماده‌سازی ذهنی» در کتابفروشی‌ها

نمایش خبر

........................

خبرگزاری مهر

یکشنبه 9 خرداد 1400

.........................

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «راز و رمز آماده‌سازی ذهنی» نوشته سباستین توماس به‌تازگی با ترجمه فرزانه مهری توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۶ منتشر شده است.

سباستین توماس نویسنده این‌کتاب می‌گوید آماده‌سازی ذهنی رشته‌ای است اغلب آن را با دنیای ورزش و نمایش مرتبط می‌دانند و بسیاری از ورزشکاران و مربیان از یک‌روانشناس ورزش یا یک آماده‌ساز ذهنی کمک می‌گیرند تا آن‌ها را همراهی کند و برای تقویت روحیه یاری‌شان دهد تا بتوانند با محیط اطراف مواجه شده و خود را با آن تطبیق دهند؛ در عین حال قابلیت‌هایشان را در جهت هدفی که برای خود تعیین کرده‌اند، فعال سازند.

نویسنده کتاب پیش‌رو می‌گوید همه آدم‌ها ورزشکاران رده بالایی نیستند اما مجبورند مثل آن‌ها به‌طور دائم با پیشامدهایی مقابله کنند، به اهدافی دست پیدا کنند، فشارها را مدیریت کنند و قابلیت‌هایشان را فعال کنند تا برنده شوند. آماده‌سازی ذهنی در تمام موقعیت‌های کاری یا شخصی طول روز، به درد می‌خورد و لازم هم نیست این‌موقعیت‌ها فوق العاده باشند تا آماده‌سازی ذهنی فایده‌رسان باشد.

توماس هدف از تهیه کتاب «راز و رمز آماده‌سازی ذهنی»‌ را ارائه ابزارهای اولیه برای تقویت روحیه و آماده‌سازی در زندگی روزمره عنوان کرده است؛ همچنین تحریک روحیه کنجکاوی مخاطبش را.

کتاب پیش‌رو ۴ فصل اصلی دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از: «برای این‌که خود را خوب آماده کنیم...»، «تعیین اهداف و راهبردها»، «بسیج قابلیت‌ها، پرورش استعدادها و رهایی از محدودیت‌های خود» و «تجزیه و تحلیل کردن برای حفظ شور و اشتیاق».

همه فصل‌های این‌کتاب، ۳ بخش «کلیدهای تغییر»، «چرا باید تغییر کرد؟» و «در هر صورت تلاشتان را بکنید» دارند. علاوه بر مطالب نظری بیان‌شده در فصول کتاب، تعدادی تمرین هم در «راز و رمز آماده‌سازی ذهنی» آمده‌اند که به ترتیب از این‌قرار هستند:

به فعالیت‌های خود معنا بدهید، تصویری ۳۶۰ درجه از زندگی خود بسازید، رویاهای خود را شرح دهید، اهداف خود را به تصویر بکشید، هدف خود را تعیین کنید، برنامه‌ریزی و ارزیابی کنید، شناسایی عوامل استراس‌زا، حالتی توانمند را در ذهن خود حک کنید، گام‌های اول برای تصویرسازی، تصویرسازی موقعیت آینده، شناسایی گفتگوی درونی منفی خود، تقویت افکار توانمند، شناسایی حواس‌پرتی‌های خود، دقت خود را تقویت کنید، تنفس آرام، ریلکس کنید، تحلیل عملکرد، تعیین‌کردن برنامه‌های روزانه خود.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

و اغلب، پروژه‌ها و رویاهایمان به حقیقت نمی‌پیوندند، یا خیلی طول می‌کشد به سرانجام برسند. کمی از این‌شاخه به آن شاخه می‌پریم، بدون برنامه‌ریزی و ساختاری منسجم، و افکارمان به این ترتیب مبهم می‌ماند. هیچ‌گاه متوجه نیستیم که باید وقت بگذاریم تا بتوانیم چارچوب و سوالات ضروری را برای انجام کاری که برایمان مهم است طراحی کنیم. گاهی به این دلیل که بلد نیستیم به صورت روشمند کار کنیم، و گاهی هم به نظرمان بی‌فایده می‌رسد. بعضی اوقات می‌ترسیم که چارچوب‌ها دست و پایمان را ببندد و آزادی خود را از دست بدهیم.

در حالی که عکس این موضوع صحت دارد: تعیین چارچوب و مشخص کردن اهداف به ما کمک می‌کند آزادتر باشیم، مسیری برای دنبال‌کردن داشته باشیم و ذهنمان بر هدف و مراحلی که باید طی کنیم متمرکز باشد. در این صورت راحت‌تر می‌توانیم از قابلیت‌هایمان استفاده کنیم، زیرا نیاز نیست مدام به عقب برگردیم و با عجله مراحل بعدی را تعیین کنیم.

این‌کتاب با ۱۵۲ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه