گروه انتشاراتی ققنوس | پانوراما 16... تابستان
 
40,000 تومان
Download summary

پانوراما 16... تابستان

Book specifications
Writer آلبر کامو
Translator بنفشه فریس‌آبادی
Nr of Edition 2
Book Length 120
Book Cover Type شومیز
Book Size پالتویی
First Edition 1401
سال چاپ اول 1398
National Library theme مقاله‌های فرانسه
Paper Balk
Weight(gr) 96
ISBN 978-622-040-289-3
دانلود خلاصه کتاب /Content/Images/uploaded/tabestannn - Copy 1.pdf
Manufacturer Qoqnoos Publishing
Details

آلبر کامو استادِ خلاصه­گویی است. می­گویید نه؟ کافی ا­ست نگاهی بیندازید به بیگانه که با آن حجم اندک از شاهکارهای جهان ادبیات به شمار می­رود.

کامو این بار در تابستانبا تک­جمله­هایش دست به نقدِ فرهنگ، آداب ­و رسوم، تفکر و حتی لذت­های شهرنشین­ها می­زند: «این مردم تنها زمانی تصمیم میگیرند که مجبور باشند تصمیم بگیرند و بازار تبلیغات به­خوبی از این موضوع آگاه است.»

کامو در این کتاب گاه سر از باشگاه مشت­زنیِ زیرزمینی در آورده و «گرما و بوی گروهی انسانِ بدون کت و شلوارِ هیجان‌زده» را تحمل کرده و «بزن زیر شکمش»ها و «بکُشش»ها را شنیده تا به این نتیجه برسد که: «برای آن­ها همه­چیز یا خیر است یا شر، و این مذهب بی­رحم است.»

گاه عصرها در بلوار شهر قدم زده تا نوجوان­هایی را ورانداز کند که با کفش­های واکس­زده «برای آن که پسرهای بدی به نظر برسند حسابی خود را به زحمت انداخته­اند.»

نگاه دقیق و موشکافانۀ آلبر کامو در تابستان، بینش فلسفیِ عمیق او، تک­جمله­هایی گاه شاعرانه و گاه همراهِ سخت­ترین نوع انتقاد، همه و همه باعث شده حتی یادداشت­های این نویسنده خواندنی و جذاب از کار درآیند. از طرفی تاریخ انقضا نداشتنِ نظرات او در این کتاب و هم­ذات‌پنداری با نویسنده در نقد جامعۀ مقابل او باعث می­شود خواننده با ولعی عجیب کل این نوشته­ها را در یک نشست بخواند:

« اهالی وهران که خود را ناچار به زندگی مقابل منظره­ای بی­نظیر و زیبا می­دانستند، با پوشاندن چشم­اندازها به وسیلۀ سازه­ای به­غایت زشت، از این فلاکت سهمناک رهایی یافتند. به این ترتیب شما در حالی که در انتظار مواجهه با شهری هستید فراخ، پاک و رو به دریا که شب­ها باد خنک شامگاهی  به آن طراوتی تازه می­بخشد، با شهری پشت به دریا روبه­رو می­شوید که مانند حلزون با چرخش مدام دورِ خودش ساخته شده است.»

این کتاب شانزدهمین جلد از مجموعۀ پانوراما است.

 

Write your own review about this book
  • Only registered users can write reviews
Newsletter