گروه انتشاراتی ققنوس | سفرنامه یک انگلیسی شوخ‌ طبع از ایران منتشر شد
 

سفرنامه یک انگلیسی شوخ‌ طبع از ایران منتشر شد

نمایش خبر

......................

خبرگزاری تسنیم

دوشنبه 6 بهمن 1399

......................

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ ادوارد استاک از صاحب‌منصبان هند بریتانیا بود که به مدت 10 سال در سرویس خدمات غیر نظامی در هند مشغول خدمت بود. وی  سال 1881 به مرخصی می‌رود و برای استراحت عازم انگلستان می‌شود و بعد مسیر ایران را برمی‌گزیند تا با ایران نیز آشنا شود. استاک به مدت شش ماه از بوشهر، شیراز، کرمان، یزد، اصفهان و تهران دیدن میکند و سرانجام از طریق دریای خزر با کشتی به انگلستان می‌رود.

آشنایی استاک با زبان فارسی موجب می‌شود که به خوبی با مردم بومی ارتباط برقرار کند و حاصل این سفر درسال 1882 در کتاب شش ماه در ایران در دو جلد منتشر می‌کند.

این کتاب  از دقت نظر و دیدگاه‌های جامعه‌شناسانه و واقع‌بینانه و نثر هنرمندانه و تصویری استاک بهره مند شده است،‌ استاک  چون برای این سفر مأموریت دولتی نداشته، تا حدودی بدون جانبداری و تعصب خاص برخورد کرده، البته همراه با خودنمایی و خودشیفتگی و اظهارات موهوم.

از ذهن کنجکاو، نقاد و زیبایی‌شناس او از جامعه و طبیعت ایران، تابلوهای زیبا و زنده‌ای برآمده که خواننده را با لذت به مکان‌های توصیف شده در کتاب می‌برد و با ناشناخته‌ها و جذابیت‌های فراوان ایران آشنا می‌کند.

او در بخش آخر سفرنامه خود نتیجه‌گیری‌ها، ارزیابی‌ها و توصیه‌هایی برای استفاده از منابع طبیعی و انسانیِ سرشار و بیحد ایران کرده است که امروز نیز مصداق دارد و یک نمونۀ آن استفاده از نمک کویرهای بسیار گسترده ایران است.

انتشارات ققنوس این اثر را با ترجمه شهلا طهماسبی در 351 صفحه به قیمت 68 هزار تومان منتشر کرده است.

Leave your comment
Newsletter