گروه انتشاراتی ققنوس | ایده پدیدارشناسی
 
45,000 تومان
Download summary

ایده پدیدارشناسی

پنج درسگفتار
Book specifications
Writer ادموند هوسرل
Translator طالب جابری
Nr of Edition 1
Book Length 118
Book Cover Type شومیز
Book Size رقعی
First Edition 1401
National Library theme فلسفه
Paper Balk
ISBN 978-622-040-316
دانلود خلاصه کتاب /Content/Images/uploaded/ایدة پدیده‌شناسی.pdf
Manufacturer Qoqnoos Publishing
Details

هوسرل شش سال پس از چاپ کتاب پژوهش‌های منطقی بحرانی سخت را از سر ‌گذراند. درخواستش برای سمت استادی فلسفه از طرف دانشگاه گوتینگن رد شد و به نظر می‌رسد همین بی‌اعتناییِ همکاران دانشگاهی تأثیری ژرف‌تر از چیزی که او بدان اذعان داشت بر او گذارد. آزاردهنده‌تر از این ناکامی بیرونی برای هوسرل شک او به خودش بود، تا حدی که وجود خود را به عنوان فیلسوف به چالش کشید.

کتاب ایدۀ پدیدارشناسی متن درسگفتارهایی است که هوسرل از 26 آوریل تا 2 مۀ 1907 در گوتینگن ایراد کرده است و اکنون به عنوان جلد دوم مجموعه آثار هوسرل به نام هوسرلیانا به چاپ رسیده‌اند.

طالب جابری ترجمۀ فارسی را بر اساس متن آلمانی انجام و سپس آن را با دو ترجمۀ انگلیسی تطبیق داده است. او همچنین ترجمه‌های فرانسوی و عربی را نیز برای استواری بیشتر ترجمه بررسی کرده است.

در همین متن کوتاه، می‌توان به روشنی برداشت هوسرل را- دست‌کم در دوره‌ای از تفکر او که بلافاصله پس از کتاب پژوهش‌های منطقی بسط می‌یابد- از پرسش‌های معرفت‌شناختی منتهی به پدیدارشناسی، چیستی پدیدار و شیوۀ مشاهدۀ آن، هدف، روش و پیش‌شرط‌های پدیدارشناسی، مفاهیم بداهت، بازآوری یا تقلیل پدیدارشناختی، حلول و تعالی، تمایز نگرش طبیعی و نگرش فلسفی، همچنین پیوند اندیشه‌های هوسرل را با تأملات دکارت به‌خوبی دریافت.

Write your own review about this book
  • Only registered users can write reviews
Customers who bought this item also bought
Newsletter