گروه انتشاراتی ققنوس | «الف/یا»؛ رمانی خلاقانه درباره هنر خوشنویسی و زندگی یک خطاط
 

«الف/یا»؛ رمانی خلاقانه درباره هنر خوشنویسی و زندگی یک خطاط

نمایش خبر

......................

خبرگزاری تسنیم

یکشنبه 23 مرداد 1401

......................

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ کتاب «الف/ یا»، نوشته رضا علیپور با ترجمه محمد رئوف مرادی توسط انتشارات ققنوس منتشر و روانه بازار نشر شد. این رمان پیش از این در سال 98 به زبان کردی از سوی انتشارات مانگ منتشر شده بود و نسخه فعلی، برگردان آن به زبان فارسی است.

«الف/ یا» رمانی است با دو روایت، در دو دورۀ تاریخی. که گاه به نظر می‌رسد این دو زمان در زمانی سوم به هم می‌پیوندند. تنیدگی این دو روایت در این رمان با زیرکی و زیبایی پیش می‌رود که با تقدم و تأخر هارمونیک همراه است و سبقت گرفتن زمان به‌نحوی لذت خواندن را دو چندان می‌کند. همه‌ چیز در دو شکل، دو فضا، میانِ دو نفر، دو ساخت، دو روایت، جذابیت متنی به ساختار رمان داده استغ معلمی که تعلیق شده و خطاطی که از دیوانخانه صاحب حکومتی رانده  شده است.

معلم روایت خطاط را در میان اسناد و مدارک جامانده از گذشته دور خط و ربط می‌دهد و در لایه‌لایه آن خودش را هم به روایت می‌کشاند، این جدال برای بقا در هر دو به اوج می‌رسد. در این میان عشق و دوست داشتن هم متن روایت را سکرآور می‌کند.

این رمان روایتی پژوهشی ـ تاریخی و در عین‌حال خلاقانه راجع به هنر شریف خوشنویسی و شرح حال خطاطی شوریده‌حال است. رمانی که می‌توان آن را در حوزه فلسفه هنر برای آشنایی با زیر و بم مشقت و مشتاقی‌های این هنر تلقی کرد.

این رمان می‌کوشد به زبانی روایی، شوق خطاطی، ظرافت فن، رنج راه و سلوک نفس هنرمند را توصیف کند و بی‌تابی جان را در نگارش نقش نمودار سازد. مهم‌ترین وجه هنری و روایی این رمان تجربه‌پذیر کردن انفعال روح هنرمند در برابر نقش و صورت در هنر خوشنویسی به مثابه هنری تجسمی و فرمال است.

از نکات بارز دیگر این رمان این است که برای دو روایت دو نثر متفاوت به کار گرفته شده است. یعنی راوی اول به سبک و سیاق نثر امروز روایت کرده و خطاط به سبک و سیاق دوره قاجار، حتی حس‌ها در هردو نثر متفاوت است و در هر دو نوع روایت عشق و رنج در تار و پود نثر تنیده شده، اما هرکدام متأثر از زمانه خود... .

انتشارات ققنوس این رمان را در 174 صفحه به قیمت 55 هزارتومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

Leave your comment
Newsletter