نقدها

 • «فکرهای خصوصی» افشا می‌شود/ کشمکش‌ آدم‌های امروز1398 / 8 / 14
  یاسمن خلیلی فرد در مجموعه داستان تازه اش به کشمکش های آدم های امروز پرداخته است.
 • بومی‌نگاری در ساحت داستان1398 / 8 / 14
  داستان‌های بومی بیش از هر چیزی متکی بر جغرافیای خاص و آیین‌های مردمی رایج در آن محدوده است که گاه مقطع زمانی مشخصی هم دارد. این ویژگی‌ها در رمان «شاه پری» نوشته زهرا امیدی، با وضوح بیشتری دیده می‌شود و آن را در زمره رمان‌های اجتماعی – بومی قرار داده است. نویسنده جغرافیای غرب کشور با محوریت استان ایلام را برای بستر حوادث رمان خود انتخاب کرده و البته بخشی از حوادث داستان هم در شهر بغداد کشور عراق اتفاق می‌افتد. مقطع زمانی حوادث داستان هم، از سال‌های پیش از وقوع انقلاب اسلامی شروع شده و اتفاق اصلی در این دوران می‌افتد و بخش پایان اثر به سال‌های بعد از وقوع انقلاب اسلامی و شروع جنگ عراق و ایران ختم می‌شود.
 • آینه‌باز1398 / 8 / 14
  آیـــــــــــــــنه‌باز رمانی 144 صفحه‌ای است به قلم ناهید فرامرزی، نویسنده 52ساله که نشر هیلا به‌تازگی آن را منتشر کرده است.
 • تمهیدات روایی اتوود1398 / 8 / 14
  آدمکش کور شامل پانزده فصل‌ است و هر فصل نام مشخصی دارد. محور اصلی رمان به داستان زندگی آیریس چیس، شخصیت اصلی رمان، به روایت خودش از جنگ جهانی اول تا سال ۱۹۹۸می‌پردازد و در فواصل آن، داستان فانتزی «آدمکش کور»، که نام کتاب نیز از همین بخش از رمان گرفته‌شده، جای گرفته است. در رمان آدمکش کور شیوه‌ی روایت اهمیت بسیار زیادی دارد. سه تمهید روایی با سه راوی که در واقع همه آیریس هستند، داستان را پیش می‌برند.
 • له و علیه ویرایش1398 / 8 / 1
  له و علیه ویرایش (سایه اقتصادی‌نیا، انتشارات ققنوس، 1398) سه فصل دارد: 1) ویرایش و روشنفکری، 2) نکته‌ها، 3) پرتره‌ها
 • ترجمه دومین کتاب از مجموعه «کارآگاه اشتودر» منتشر شد1398 / 8 / 1
  رمان «کارآگاه اشتودر؛‌ معمای مرگ ویچی» نوشته فردریش گلاوزر با ترجمه کتایون سلطانی توسط انتشارات هیلا منتشر و راهی بازار نشر شد.
 • مرزی ميان شوخي و جدي با نويسندگان بزرگ1398 / 7 / 23
  رمان «همه تابستان بدون فيسبوك» روايت تودرتويي از مناسبات اجتماعي و سياسي ‌است. نويسنده در اين رمان از زاويه ديد «داناي كل محدود»، به شرح حال جامعه‌اي از جنس خيال مي‌پردازد كه يادآور كشور امريكاست.‌ نكته قابل تامل در اين رمان، پردازش و احياي شخصيت‌ نويسنده‌اي چون «آگاتاكريستي» است. البته نه خود نويسنده معروف جنايي بلكه تلفيقي از ذهنيت او و كارآگاهي به همين نام.
 • چرا باید «ملت عشق» بخوانیم؟/ ادبیات؛ سنگر ترکیه‌ای‌ها در جنگ روایت‌ها1398 / 7 / 23
  چرا باید «ملت عشق» بخوانیم؟ این پرسشی است که احتمالا بسیاری حین روبه‌رو شدن با این کتاب که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال‌های اخیر است، از خود پرسیده‌اند. در این مطلب سعی کرده‌ایم گوشه‌هایی از این پرسش را پاسخ دهیم!
 • کتاب صوتی خاطرات جاسوس کره شمالی منتشر شد1398 / 7 / 20
  کتاب صوتی «روحِ گریان من» نوشته کیم هیون هی با ترجمه فرشاد رضایی و صدای شیما درخشش، به‌تازگی توسط موسسه آوانامه منتشر و راهی بازار نشر شد.
 • نسخه صوتی قصه فرار شاعر بزرگ از کره شمالی منتشر شد1398 / 7 / 20
  کتاب صوتی «رهبر عزیز» نوشته جَنگ جین سونگ با ترجمه مسعود یوسف حصیرچین توسط موسسه آوانامه منتشر و راهی بازار نشر شد.
عضویت در خبرنامه