گروه انتشاراتی ققنوس | «کودک ابدی» به کتابفروشی‌ها آمد/قصه ابتلای دختر نویسنده به سرطان
 

«کودک ابدی» به کتابفروشی‌ها آمد/قصه ابتلای دختر نویسنده به سرطان

منبع: خبرگزاری مهر 23 اسفند 1400

خبرگزاری مهر

...........................................................

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «کودک ابدی»‌ نوشته فیلیپ فورست به‌تازگی با ترجمه مرضیه کردبچه توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۹۷ توسط انتشارات گالیمار در فرانسه منتشر شده است.

فیلیپ فورست نویسنده این‌کتاب، متولد ۱۹۶۲ در پاریس و دارای دکترای ادبیات است. «کودک ابدی» اولین رمان اوست که سال ۱۹۹۷ منتشر شد و جایزه رمان اول فمینا را برایش به ارمغان آورد. او دو کتاب دیگر در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۵ منتشر کرد. «دختر ابدی» درباره آخرین سال زندگی دختر فیلیپ فورست است که با سرطانی نادر درگیر بود و کتاب، در واقع تلاش نویسنده برای زنده نگه داشتن دخترش بود.

نویسنده این‌کتاب، در نوشتن این‌اثر دست به هرکاری زده تا دختر خود را جاودان کند. «کودک ابدی» در عین واقعی‌بودن داستانش، آمیختگی‌هایی با تخیل و گریزهایی به عالم خیال دارد. نویسنده درباره این‌مساله در آخرین‌جملات رمانش این‌چنین اعتراف کرده است: «از دخترم موجودی کاغذی ساختم. میز کارم را هر شب به صحنۀ نمایشی جوهری تبدیل کردم که بر آن ماجراهای خیالی اجرا می‌شدند. نقطه پایان گذاشته شده. کتاب را کنار کتاب‌های دیگر گذاشته‌ام. راه نجاتی در واژه‌ها نیست. پس خیال می‌بافم.»

«کودک ابدی» ۹ بخش اصلی دارد که هرکدام به‌جز بخش آخر، دربرگیرنده ۹ فصل هستند. عناوین این‌بخش‌ها به‌ترتیب عبارت‌ است از: نخستین برف، قصه‌هایی در تاریکی، در جنگل زمان، باغ، آناتول و لئوپولدین، مانگا، بدهی مردگان، وِندی، گردشی در سپیدی.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم؛

پولین می‌خواهد سوار قطار کوچکی شویم که مسیر پیاده‌روی نیم‌ساعته تا کاخ مرمر را برای بازدیدکنندگان خسته کوتاه می‌کند. به اندازه کافی تابلو و تندیس دیده. گل‌ها را تماشا می‌کند، از پله‌های مرمر صورتی بالا می‌رود، روی لبه جدول‌ها تعادلش را حفظ می‌کند. باز هم کمی قایق‌سواری در کانال بزرگ... پولین می‌خواهد با تنها دستش که حرکت می‌کند پارو بزند و قایق ما دور خودش در دایره‌ای آرام و سرگیجه‌آور می‌چرخد و مزاحم قایق‌سواری دیگران می‌شود، و جوانان بی‌فرهنگ آمریکایی را که فکر می‌کنند وقتش رسیده کمی با جدیت قایقرانی کنند عصبانی می‌کند. باید برگردیم. از گذری می‌رویم که ما را به خانه می‌رساند. شب، تلفنی به مادربزرگش می‌گوید: - رفتیم کاخ ورسای رو دیدیم. لوئی چهاردهم دستور داده بسازنش. به‌ش می‌تونیم پادشاه آفتاب هم بگیم. بدجنس بوده. برای همین گردنش رو با قیچی بریدن!

این‌کتاب با ۳۳۵ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۸۵ هزار تومان منتشر شده است.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه