گروه انتشاراتی ققنوس | «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان: انقلاب بلشویکی» کتابی برای شناخت انقلاب سوسیالیستی لنین
 

«چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان: انقلاب بلشویکی» کتابی برای شناخت انقلاب سوسیالیستی لنین

نمایش خبر

.........................

خبرگزاری ایلنا

چهارشنبه 19 مرداد 1401

........................

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجموعه کتاب‌های «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» از دیدگاه‌های مختلف به رویدادهای سرنوشت‌ساز تاریخ معاصر می‌پردازد. هر جلد با استفاده از منابع دست اول و دوم، اطلاعات زمینه‌ای، مباحث پیرامونی و روایت‌های اول شخص افراد نگاهی دارد به یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر جهان.

تمام کتاب‌های این مجموعه دارای فهرست مطالب توضیحی، گاهشمار، کتاب‌شناسی و نمایه است. «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» به دانشجویان و پژوهشگران کمک می‌کند تا مهارت‌های فکری و نقادانه خود را بهبود بخشند و بر آگاهی خود از جهان بیفزایند و درک بهتری از دیدگاه‌های بین‌الملللی در خصوص رویدادهای تاریخی پیدا کنند.

انقلاب بلشویکی یکی از تأثیرگذارترین رویدادهای سیاسی قرن بیستم بود چرا که نه‌تنها در تاریخ روسیه بلکه در تاریخ سراسر دنیا تأثیر بسزایی داشت و رژیمی سرکوبگر به وجود آورد که هفتاد و چهار سال دوام آورد و در اتحاد شوروی و بخش‌های دیگر اروپا موجب رنج‌های بی‌حد و حصر شد. اما فراتر از آن باعث ستیزه‌جویی فراگیری شد که به «جنگ سرد» معروف است. خطر جنگ هسته‌ای میان اتحاد شوروی و آمریکا که ده‌ها سال دنیا را تهدید می‌کرد هر دو جامعه را دستخوش تغییر کرد.

در کتاب «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان: انقلاب بلشویکی»، رویدادهای منجر به این انقلاب، پیامدهای آن، و تأثیری که در دنیای امروزی داشت از دیدگاه‌های مختلف بررسی می‌شود.

سیلویا لوئیس انگدال ویراستار این کتاب، نویسنده آمریکایی است که بیشتر برای داستان‌های علمی تخیلی شناخته شده است. اولین رمان او «افسونگر از ستاره‌ها» که توسط آتنیوم بوکز در سال ۱۹۷۰ منتشر شد، کتاب افتخاری نیوبری در سال ۱۹۷۱ بود. فینالیست جایزه گفن در سال ۲۰۰۸، بهترین ترجمه کتاب YA بود، و او جایزه فونیکس را برای آن اثر بیست برد.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

در تاریخ هر ملت رویدادهای سرنوشت‌سازی وجود دارد که برای آن ملت در حکم نقطه‌ی عطف است و تأثیری فراتر از مرزهای آن دارد. این رویدادها که در برگیرنده‌ی طیف کاملی از خصایص بشری است، از جمله خشونت، طمع و جهالت، و همچنین رشادت، دلاوری و قدرت تقریباً همیشه پیچیده است و جنبه‌های مختلفی دارد. دانشجوی تاریخ با مسائل چالش‌برانگیز بسیاری مواجه است، با رویدادهایی مانند جنگ، جنبش‌های اجتماعی و بلایای زیست‌محیطی که دنیا را دگرگون می‌کند. اما درک این رخدادهای مهم تاریخی در صورتی بهتر می‌شوند که از منظرهای گوناگون بررسی شوند؛ بررسی از دیدگاه افرادی که از نزدیک شاهد وقایع بوده‌اند یا از فاصله‌ی مکانی و زمانی دور آن را رصد کرده‌اند. این درک با فهم مباحث پیرامونی و کندوکاو در رویدادها و مسائل مهم از زوایای متفاوت بیشتر می‌شود. سرانجام، درک واقعی رویدادهای مهم تاریخی مستلزم اطلاع از تأثیر رویدادها بر انسان شیوه‌های اثرگذاری این رویدادها بر زندگی روزانه مردم در سراسر دنیاست.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه