گروه انتشاراتی ققنوس | معرفی کتاب املاک رابینسون
 

معرفی کتاب املاک رابینسون

نمایش خبر

..........................

روزنامه همشهری

چهارشنبه 20 بهمن 1400

..........................

داستان‌های حامد حبیبی گاهی به یک قطعه شعر می‌ماند؛ پر از تصویر آدم‌ها و مکان‌هایی محو. انگار نویسنده از پشت شیشه‌ای بخارگرفته به جهان می‌نگرد و خواننده را با خود همراه می‌کند تا با آنچه پیش از این از کنارش به‌آسانی گذشته روبه‌رو شود. گاهی فضایی ملتهب و کابوس‌وار خلق می‌شود که از واقعیت‌های روزمره زندگی جدا نیست؛ درست مثل رؤیایی که اتفاق وحشتناکی در آن نمی‌افتد، اما حضور در آن موقعیت دلهره‌آور است.
حبیبی قهرمان قصه و خواننده‌اش را میان واقعیت و‌رؤیا در جهانی کژومژ رها می‌کند. همه آنچه روایت می‌شود، آنچه از دید راوی و شخصیت دیده می‌شود، این فضای کج و معوج آن چیزی است که انسان زیسته در این عصر، ناخواسته، به آن مبتلاست؛ آن رنجی که تنها ادبیات توانایی نمود آن را دارد. این داستان‌ها جلوه‌هایی از جهان امروزند که نه می‌توان گفت رئالیسم محض‌اند و نه می‌توان آنها را ذیل ژانر دیگری دسته‌بندی کرد. جهانی که نویسنده ساخته هرچند پر از خشم، نقص، کجی و کاستی است، همان امر واقع و از جادررفتگی جهانی است که حقیقت زیر پوست این زندگی را نمایان می‌کند.
«املاک رابینسون» مجموعه‌داستانی شامل 10داستان کوتاه نوشته حامد حبیبی است. انتشارات هیلا به تازگی این مجموعه داستان 79صفحه‌ای را به بهای 25هزار تومان منتشر کرده است.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه