گروه انتشاراتی ققنوس | قهرمان و دریا
 
11,000 تومان

قهرمان و دریا

مشخصات کتاب
نویسنده دانلد اچ. میلز
مترجم آرتمیس رضاپور
تعداد صفحات 232
قطع -
نوبت چاپ 1
سال نشر 1393
شابک 978-600-278-089-8
تولید کننده ققنوس
مقدمه و اطلاعات کتاب

الگوهای آشوب در اسطوره‌های باستانی
بسیاری از اسطوره‌های باستانی خاور نزدیک از نبرد قهرمان با اهریمن آب یا ایزد آب سخن می‌گویند. این ایزدان غالباً مظهر آشوب ازلی یا پیش کیهانی هستند و پیروزی قهرمان بر هماورد آبی خویش- رودخانه یا دریا- نماد آفرینش یا باز آفرینی کیهان است.
کتاب قهرمان و دریا پژوهش مهمی است که اعتقاد دارد اسطوره‌های نبرد قهرمانانه با هماوردهای آشوبناک چگونه روایت‌های پهلوانی باستان را شکل می‌بخشند و تحت تأثیر قرار می‌دهند. به ویژه، شیوه‌های عمل این الگوی اسطوره‌ای در پاسخ به نیازهای فرهنگی، دغدغه‌های مذهبی و جهان‌بینی مخاطبانش بررسی می‌شود. با در نظر گرفتن وجوه اشتراک مضامین اسطوره‌ای در فرهنگ‌ها و سنن ادبی مختلف، می‌توان همگرایی‌ها و تفاوت‌ها را شناسایی کرد و از این طریق به فهم کامل‌تری از تأثیر متقابل و بی‌نظیر سنت‌های متفاوت اسطوره‌ای در خاور نزدیک باستانی و اندیشه یونانی رسید.
پروفسور «دانلد. اچ. میلز» در کتاب حاضر در باره یک کهن الگوی عمده اسطوره‌ای بحث می‌کند و تصویری روشن درباره درگیری قهرمان با نیروهای آشوب، به ویژه نیروهای آب که در داستان‌های «گیلگمش» و «آخیلوس» آمده است، ارائه می‌کند. هر چند او مضمون آشوب آب را برای بررسی رویارویی قهرمانانه با انواع دیگر آشوب نیز بسط می‌دهد.   

نظر شما چیست؟
  • تنها کاربران عضو می توانند نظر خود را بنویسند
نقدهای این کتاب
خریداران این کتاب، کتاب‌های زیر را هم خریده اند
عضویت در خبرنامه