گروه انتشاراتی ققنوس | «شوخی با نظامی‌ها» در کتابفروشی‌ها/قصه‌های کوتاه نویسنده فلسطینی
 

«شوخی با نظامی‌ها» در کتابفروشی‌ها/قصه‌های کوتاه نویسنده فلسطینی

خبرگزاری مهر-22دیماه 1400

 

.....................................

 

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه‌داستان «شوخی با نظامی‌ها» نوشته مازن معروف به‌تازگی با ترجمه منصوره احمدی جعفری توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.

مازن معروف نویسنده این‌کتاب، مولف، شاعر و روزنامه‌نگار فلسطینی‌لبنانی است که کتابش دربرگیرنده ۱۴ داستان کوتاه است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۹ منتشر شده است. این‌کتاب نامزد نهایی جایزه من‌بوکر و باعث شهرت نویسنده‌اش شد.

عناوین ۱۴ داستان چاپ‌شده در این‌کتاب، به‌ترتیب عبارت است از: شوخی با نظامی‌ها، گاوباز، گرامافون، جوک، سینما، بیسکویت، حمال،‌ سندرم خواب‌های دیگران، آکواریوم،‌ شخصیت دیگر، ساعت زنگدار، قوطی مربا، پرده، خوان و آوسا.

داستان «شوخی با نظامی‌ها» درباره پسربچه‌ای است که برادر دوقلوی ناشنوایی و یک پدر کارگر دارد که در خشکشویی کار می‌کند. پدر، مرد ترسویی است و مدام از نظامیانی که در کوچه و خیابان حضور دارند و به قول خودشان مشغول محافظت از مردم هستند، کتک می‌خورد. او باید هر روز برای سربازها جوک بگوید تا اذیتش نکنند. به همین‌دلیل پسربچه برای این‌که پدرش ترسناک به‌نظر برسد و سربازها کتکش نزنند، راه‌های مختلفی را امتحان می‌کند. این‌طور، خودش هم می‌تواند در مدرسه سرش را جلوی دوستانش بالا بگیرد. یکی از راه‌هایی که به ذهن پسربچه می‌رسد این است که پدرش کور شود تا مثل بستنی‌فروش محل با یک‌چشم مصنوعی قیافه‌ای داشته باشد که همه از او حساب ببرند.

در قسمتی از این‌داستان می‌خوانیم:

اولین‌باری بود که احساس شکست می‌کردم. آماده بودم مثل کشور کوچکم که از ماشین‌های قوطی‌کبریتی خالی شده بود، از هر چیزی دست بکشم تا بگویم پدرم آدم ترسناکی است. تصمیم گرفتم قلکم را، که همیشه درباره خرج کردن پول‌هایش رویابافی می‌کردم، بشکنم. خیال می‌کردم آن‌رویاها از سوراخ قلک وارد می‌شود و قلکم می‌تواند همه‌شان را برآورده کند. فکر می‌کردم اگر آدم درباره رویاهایش حرف بزند، قلک خودش پول‌ها را زیاد می‌کند تا به اندازه برآوردن آرزوها بشود. رویایم این بود که بتوانم اسلحه نقره‌ای شش‌میلی‌متری بخرم، مثل همان که دست‌کم سه‌نفر از پسرهای ساختمان خریده بودند.

اما حالا، به جای آن، رویایم این بود که بتوانم برای پدرم یک چشم مصنوعی بخرم.

این‌کتاب با ۱۱۱ صفحه، شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۲۸ هزار تومان منتشر شده است.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه