گروه انتشاراتی ققنوس | «درآمدی بر فهم ایدئالیسم آلمانی» منتشر شد
 

«درآمدی بر فهم ایدئالیسم آلمانی» منتشر شد

نمایش خبر

............................

خبرگزاری تسنیم

یکشنبه 23 شهریور 1399

............................

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌  «درآمدی بر فهم ایدئالیسم آلمانی»، نوشته ویل دادلی با ترجمه مسعود آذرفام از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

در معرفی این کتاب آمده است:‌ «ایدئالیسم آلمانی جنبشی بود که از زمان انتشار نقد عقل محض کانت تا مرگ هگل سیطره‌ای تمام‌عیار بر فلسفه آلمانی داشت و انقلابی در متافیزیک، معرفت‌شناسی، منطق، فلسفه طبیعت، اخلاق و سیاست زمانه خود به پا کرد که تأثیرش در همه نحله‌های فلسفی هنوز کاملاً محسوس است.

بیشتر بخوانید

جنبشی ملهم از آرمان‌های روشنگری که بزرگ‌ترین دستاورد عینیِ روشنگری، یعنی انقلاب فرانسه، را به منزله سپیده‌دم عصری جدید می‌ستود. این برهه چنان اهمیتی برای تاریخ فلسفه دارد که آن را با دوره طلایی فلسفه در یونان باستان مقایسه کرده‌اند.»

«درآمدی بر فهم ایدئالیسم آلمانی» شرحی است مقدماتی بر ایدئالیسم آلمانی که به سیر تکوین و تطور این جنبش به نمایندگیِ کانت، فیشته، شلینگ و هگل می‌پردازد و نشان می‌دهد که ایدئالیسم استعلایی کانت چگونه شکل گرفت و چگونه فیلسوفان متعاقب کانت پروژه او را حتی خودآگاهانه‌تر از خودش بسط دادند.

 فیلسوفان ایدئالیست به دشوارنویسی شهره‌اند و همین موجب شده است که حتی برخی از جدی‌ترین اهالی فلسفه از خوانش آثار آنان دلسرد شوند. با این حال، ویل دادلی تمام تلاش خود را مصروف داشته است تا بتواند در عین اینکه از ساده‌سازی بیش از حد مطالب اجتناب می‌کند، رئوس آرای فیلسوفان ایدئالیست را صورت‌بندی و در یک طرح کلی منسجم ارائه کند. 

انتشارات ققنوس این کتاب را در 320 صفحه به قیمت 48 هزار تومان منتشر کرده است.

ثبت نظر درباره این نقد
عضویت در خبرنامه